MF-RG1000-0
Bourns Inc.
Product No:
MF-RG1000-0
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 16V 10A RADIAL
In Stock : 2728
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MF-RG1000-0.
MF-RG1000-0 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MF-RG1000-0 Specification
Mfr Bourns Inc.
Type Polymeric
Series Multifuse®, MF-RG
Package Bag
Ratings AEC-Q200
Lead Spacing 0.201" (5.10mm)
Time to Trip 6 s
Current - Max 100 A
Mounting Type Through Hole
Voltage - Max 16V
Package / Case Radial, Disc
Product Status Active
Approval Agency cURus
Thickness (Max) -
Size / Dimension 0.650" L x 0.118" W (16.50mm x 3.00mm)
Base Product Number MF-RG
Current - Trip (It) 17 A
Height - Seated (Max) 0.854" (21.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Hold (Ih) (Max) 10 A
Resistance - Initial (Ri) (Min) 4 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 10.2 mOhms