MF-LR730/20-0
Bourns Inc.
Product No:
MF-LR730/20-0
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 20V 7.3A STRAP
In Stock : 4950
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MF-LR730/20-0.
MF-LR730/20-0 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
MF-LR730/20-0 Specification
Mfr Bourns Inc.
Type Polymeric
Series Multifuse®, MF-LR
Package Bulk
Ratings -
Lead Spacing -
Time to Trip 5 s
Current - Max 100 A
Mounting Type User Defined
Voltage - Max 20V
Package / Case Strap
Product Status Active
Approval Agency cURus, TUV
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Size / Dimension 1.106" L x 0.559" W (28.10mm x 14.20mm)
Base Product Number MF-LR
Current - Trip (It) 14.1 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Hold (Ih) (Max) 7.3 A
Resistance - Initial (Ri) (Min) 6 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 15 mOhms