MF-GSMF300/36X-2
Bourns Inc.
Product No:
MF-GSMF300/36X-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 36V 3A SMD
In Stock : 867
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MF-GSMF300/36X-2.
MF-GSMF300/36X-2 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MF-GSMF300/36X-2 Specification
Mfr Bourns Inc.
Type Polymeric
Series Multifuse®, MF-GSMF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Lead Spacing -
Time to Trip 20 s
Current - Max 20 A
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Max 36V
Package / Case Nonstandard SMD
Product Status Active
Approval Agency cUL, cURus, TUV
Thickness (Max) 0.063" (1.60mm)
Size / Dimension 0.341" L x 0.250" W (8.65mm x 6.35mm)
Current - Trip (It) 5.2 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Hold (Ih) (Max) 3 A
Resistance - Initial (Ri) (Min) 10 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 60 mOhms