MF-ASML050/6-2
Bourns Inc.
Product No:
MF-ASML050/6-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 6V 500MA 0402
In Stock : 22508
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MF-ASML050/6-2.
MF-ASML050/6-2 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MF-ASML050/6-2 Specification
Mfr Bourns Inc.
Type Polymeric
Series Multifuse®, MF-ASML/X
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Lead Spacing -
Time to Trip 100 ms
Current - Max 50 A
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Max 6V
Package / Case 0402 (1005 Metric), Concave
Product Status Active
Approval Agency cUL, cURus, TUV
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current - Trip (It) 1 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Hold (Ih) (Max) 500 mA
Resistance - Initial (Ri) (Min) 500 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 500 mOhms