WS7A47R0J
Bourns Inc.
Product No:
WS7A47R0J
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
Axial
Description:
RES 47 OHM 5% 7W AXIAL
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for WS7A47R0J.
WS7A47R0J Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
WS7A47R0J Specification
Mfr Bourns Inc.
Series WS
Package Tape & Box (TB)
Features Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 47 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 7W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.335" Dia x 1.161" L (8.50mm x 29.50mm)
Base Product Number WS7A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C