FW20A6R80JA
Bourns Inc.
Product No:
FW20A6R80JA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
Axial
Description:
RES 6.8 OHM 5% 2W AXIAL
In Stock : 26
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for FW20A6R80JA.
FW20A6R80JA Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
FW20A6R80JA Specification
Mfr Bourns Inc.
Series FWxxA
Package Cut Tape (CT)
Features Fusible, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 6.8 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.236" Dia x 0.472" L (6.00mm x 12.00mm)
Base Product Number FW20A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C