VDRS-60-12
CUI Inc.
Product No:
VDRS-60-12
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 60W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for VDRS-60-12.
VDRS-60-12 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
VDRS-60-12 Specification
Mfr CUI Inc.
Series VDRS-60 (60W)
Package Box
Features Adjustable Output, Universal Input
Efficiency 86%
Input Type AC
Applications ITE (Commercial)
Power (Watts) 60W
Product Status Obsolete
Approval Agency CE, cULus, cURus, TUV
Size / Dimension 3.90" L x 1.57" W x 3.54" H (99.0mm x 40.0mm x 90.0mm)
Number of Outputs 1
AC Voltage - Input 88 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 5A