RRM002A120V
Carlo Gavazzi Inc.
Product No:
RRM002A120V
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for RRM002A120V.
RRM002A120V Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
RRM002A120V Specification
Mfr Carlo Gavazzi Inc.
Series RRM
Package Bulk
Features Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating -
Coil Current 30 mA
Coil Voltage 120VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Operate Time 20 ms
Release Time 20 ms
Mounting Type Socketable
Product Status Obsolete
Coil Insulation -
Coil Resistance 4 kOhms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max
Termination Style Plug In
Base Product Number RRM002
Must Operate Voltage 96 VAC
Must Release Voltage 36 VAC
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current) 10 A