CF30A002120
Carlo Gavazzi Inc.
Product No:
CF30A002120
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 120V
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CF30A002120.
CF30A002120 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CF30A002120 Specification
Mfr Carlo Gavazzi Inc.
Series CF30
Package Box
Features -
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Current 126.3 mA
Coil Voltage 120VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Coil Insulation Class F
Coil Resistance 950 Ohms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage 277VAC, 30VDC - Max
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Base Product Number CF30A
Must Operate Voltage 96 VAC
Must Release Voltage 24 VAC
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Contact Rating (Current) 30 A