RQB-100Y24F
Bel Power Solutions
Product No:
RQB-100Y24F
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Package:
Quarter Brick
Description:
DC-DC,14-160V INPUT, 24V/4.16A O
In Stock : 15
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for RQB-100Y24F.
RQB-100Y24F Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
RQB-100Y24F Specification
Mfr Bel Power Solutions
Type Isolated Module
Series RQB-100Y
Package Tray
Features Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Efficiency 89%
Applications ITE (Commercial), Railway
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 100 W
Package / Case Quarter Brick
Product Status Active
Approval Agency cCSAus, CE
Standard Number 62368-1
Control Features -
Size / Dimension 2.44" L x 2.20" W x 0.57" H (62.0mm x 56.0mm x 14.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 14V
Current - Output (Max) 4.16A