RM25F2400CT-U
Cal-Chip Electronics, Inc.
Product No:
RM25F2400CT-U
Package:
2512
Batch:
Datasheet:
Description:
RES2512 1% 240 OHM 3W
In Stock : 8000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 2000
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for RM25F2400CT-U.
RM25F2400CT-U Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
RM25F2400CT-U Specification
Mfr Cal-Chip Electronics, Inc.
Series RM
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±1%
Resistance 240 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2512
Temperature Coefficient ±100ppm/°C