RM02F1872CT
Cal-Chip Electronics, Inc.
Product No:
RM02F1872CT
Package:
0201
Batch:
Datasheet:
Description:
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/20W 0201
In Stock : 90000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for RM02F1872CT.
RM02F1872CT Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
RM02F1872CT Specification
Mfr Cal-Chip Electronics, Inc.
Series RM
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±1%
Resistance 18.7 kOhms
Composition Thick Film
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0201
Temperature Coefficient ±200ppm/°C