RCI003D12V
Carlo Gavazzi Inc.
Product No:
RCI003D12V
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V
In Stock : 31
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for RCI003D12V.
RCI003D12V Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
RCI003D12V Specification
Mfr Carlo Gavazzi Inc.
Series RCI
Package Bulk
Features Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating -
Coil Current 133 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form 3PDT (3 Form C)
Operate Time 20 ms
Release Time 20 ms
Mounting Type Socketable
Product Status Obsolete
Coil Insulation -
Coil Resistance 90 Ohms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage 250VAC, 250VDC - Max
Termination Style Plug In, 11 Pin (Octal)
Base Product Number RCI003
Must Operate Voltage 9.6 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 55°C
Contact Rating (Current) 10 A