PWR221T-30-12R0F
Bourns Inc.
Product No:
PWR221T-30-12R0F
Description:
RES 12 OHM 1% 30W TO220-2
In Stock : 138
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PWR221T-30-12R0F.
PWR221T-30-12R0F Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PWR221T-30-12R0F Specification
Mfr Bourns Inc.
Series PWR221T-30
Package Tube
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Tolerance ±1%
Resistance 12 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 30W
Package / Case TO-220-2 Full Pack
Product Status Active
Size / Dimension 0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Base Product Number PWR221T
Height - Seated (Max) 0.760" (19.30mm)
Operating Temperature -50°C ~ 150°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package TO-220-2
Temperature Coefficient ±100ppm/°C