PWR221-2FC1R50F
Bourns Inc.
Product No:
PWR221-2FC1R50F
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
TO-221
Description:
RES 1.5 OHM 1% 50W TO221
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PWR221-2FC1R50F.
PWR221-2FC1R50F Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PWR221-2FC1R50F Specification
Mfr Bourns Inc.
Series PWR221 F
Package Tube
Features Pulse Withstanding
Tolerance ±1%
Resistance 1.5 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 50W
Package / Case TO-221
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Base Product Number PWR221
Height - Seated (Max) 0.720" (18.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package TO-221
Temperature Coefficient ±100ppm/°C