PWR220T-20-1000J
Bourns Inc.
Product No:
PWR220T-20-1000J
Package:
TO-220-2
Description:
RES 100 OHM 5% 20W TO220-2
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PWR220T-20-1000J.
PWR220T-20-1000J Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PWR220T-20-1000J Specification
Mfr Bourns Inc.
Series PWR220T-20
Package Tube
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Tolerance ±5%
Resistance 100 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 20W
Package / Case TO-220-2, Variant
Product Status Active
Size / Dimension 0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Base Product Number PWR220T
Height - Seated (Max) 0.575" (14.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package TO-220-2
Temperature Coefficient ±100ppm/°C