PWR220-4SBR050J
Bourns Inc.
Product No:
PWR220-4SBR050J
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
TO-220-4
Description:
RES 0.05 OHM 5% 15W TO220-4
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PWR220-4SBR050J.
PWR220-4SBR050J Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PWR220-4SBR050J Specification
Mfr Bourns Inc.
Series PWR220 S
Package Tube
Features Pulse Withstanding
Tolerance ±5%
Resistance 50 mOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 15W
Package / Case TO-220-4 Full Pack
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Base Product Number PWR220
Height - Seated (Max) 0.681" (17.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Number of Terminations 4
Supplier Device Package TO-220-4
Temperature Coefficient ±50ppm/°C