PTK25-D24-S5
CUI Inc.
Product No:
PTK25-D24-S5
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 5V 25W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PTK25-D24-S5.
PTK25-D24-S5 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PTK25-D24-S5 Specification
Mfr CUI Inc.
Type Isolated Module
Series PTK25 (25W)
Package Box
Features Remote On/Off, OCP, OVP
Efficiency -
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 25 W
Package / Case 8-DIP Module, 7 Leads
Product Status Obsolete
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 500 V
Operating Temperature -20°C ~ 71°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 5A