AE15-EW-S24
CUI Inc.
Product No:
AE15-EW-S24
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 24V 15W
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AE15-EW-S24.
AE15-EW-S24 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AE15-EW-S24 Specification
Mfr CUI Inc.
Type Isolated Module
Series AE15-EW (15W)
Package Tray
Features OCP, OVP, SCP
Efficiency 80%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 15 W
Package / Case 5-DIP Module
Product Status Obsolete
Approval Agency EN
Standard Number 55024; 55032 Class A
Control Features -
Size / Dimension 2.76" L x 1.89" W x 0.93" H (70.0mm x 48.0mm x 23.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AE15-EW
Voltage - Isolation 4 kV
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 1000V
Voltage - Input (Min) 100V
Current - Output (Max) 625mA