PTK10-Q48-D5
CUI Inc.
Product No:
PTK10-Q48-D5
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 10W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PTK10-Q48-D5.
PTK10-Q48-D5 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PTK10-Q48-D5 Specification
Mfr CUI Inc.
Type Isolated Module
Series PTK10 (10W)
Package Box
Features OCP, OVP
Efficiency 81%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case 5-DIP Module
Product Status Obsolete
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -5V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 500 V
Operating Temperature -20°C ~ 71°C
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Input (Min) 20V
Current - Output (Max) 1A, 1A