PSK-3D-24-DIN
CUI Inc.
Product No:
PSK-3D-24-DIN
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 3W
In Stock : 6
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PSK-3D-24-DIN.
PSK-3D-24-DIN Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PSK-3D-24-DIN Specification
Mfr CUI Inc.
Series PSK-3D (3W)
Package Tray
Features -
Efficiency 79%
Input Type AC or DC
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Power (Watts) 3W
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus
Standard Number 60335-1; 62368-1
Size / Dimension 2.99" L x 1.24" W x 1.22" H (76.0mm x 31.5mm x 31.0mm)
Number of Outputs 1
AC Voltage - Input 85 ~ 305 VAC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Current - Output (Max) 125mA
DC Voltage - Input (Max) 430V
DC Voltage - Input (Min) 100V