Home / DC DC Converters / PRQ75W-Q48-S48-H-D
minImg
PRQ75W-Q48-S48-H-D
CUI Inc.
Product No:
PRQ75W-Q48-S48-H-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Package:
Quarter Brick
Description:
DC-DC ISOLATED, 75 W, 18~75 VDC
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PRQ75W-Q48-S48-H-D.
PRQ75W-Q48-S48-H-D Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PRQ75W-Q48-S48-H-D Specification
Mfr CUI Inc.
Type Isolated Module
Series PRQ75W-D (75W)
Package Bag
Features Heat Sink, Remote On/Off, Remote Sense
Efficiency 92%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 75 W
Package / Case Quarter Brick
Product Status Active
Approval Agency CE
Standard Number 62368-1
Control Features -
Size / Dimension 2.43" L x 1.58" W x 1.09" H (61.8mm x 40.2mm x 27.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 2.25 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 1.56A