PRMC1-D48-S12-S
CUI Inc.
Product No:
PRMC1-D48-S12-S
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PRMC1-D48-S12-S.
PRMC1-D48-S12-S Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PRMC1-D48-S12-S Specification
Mfr CUI Inc.
Type Isolated Module
Series PRMC1-S (1W)
Package Tube
Features OCP, SCP
Efficiency 81%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1 W
Package / Case 8-SIP Module, 7 Leads
Product Status Active
Approval Agency EN
Standard Number 55024; 55032 Class A
Size / Dimension 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number PRMC1
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 83mA