PRF20-Q110-S12
CUI Inc.
Product No:
PRF20-Q110-S12
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 12V 20W
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PRF20-Q110-S12.
PRF20-Q110-S12 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
PRF20-Q110-S12 Specification
Mfr CUI Inc.
Type Isolated Module
Series PRF20 (20W)
Package Box
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 90%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 20 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Active
Approval Agency UL
Standard Number 60950-1
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number PRF20
Voltage - Isolation 2.25 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 43V
Current - Output (Max) 1.67A