PR5-12V-200-1A
CUI Devices
Product No:
PR5-12V-200-1A
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PR5-12V-200-1A.
PR5-12V-200-1A Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PR5-12V-200-1A Specification
Mfr CUI Devices
Series PR5
Package Box
Features -
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating -
Coil Current 16.7 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Operate Time 10 ms
Release Time 5 ms
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Coil Insulation -
Coil Resistance 720 Ohms
Contact Material Silver Alloy
Switching Voltage 277VAC, 30VDC - Max
Termination Style PC Pin
Base Product Number PR5-12V
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current) 5 A