PR23-12V-900-1A
CUI Devices
Product No:
PR23-12V-900-1A
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
In Stock : 880
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PR23-12V-900-1A.
PR23-12V-900-1A Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PR23-12V-900-1A Specification
Mfr CUI Devices
Series PR23
Package Tray
Features -
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating -
Coil Current 75 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Coil Insulation -
Coil Resistance 160 Ohms
Contact Material Silver Alloy
Switching Voltage 250VAC, 28VDC - Max
Termination Style PC Pin
Base Product Number PR23-12V
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current) 30 A