PR23-24V-900-1C
CUI Devices
Product No:
PR23-24V-900-1C
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 24V
In Stock : 921
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PR23-24V-900-1C.
PR23-24V-900-1C Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PR23-24V-900-1C Specification
Mfr CUI Devices
Series PR23
Package Tube
Features -
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating -
Coil Current 37.5 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Coil Insulation -
Coil Resistance 640 Ohms
Contact Material Silver Alloy
Switching Voltage 250VAC, 28VDC - Max
Termination Style PC Pin
Base Product Number PR23-24V
Must Operate Voltage 16.8 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current) 30 A