PR16-12V-540-2A
CUI Devices
Product No:
PR16-12V-540-2A
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V
In Stock : 806
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PR16-12V-540-2A.
PR16-12V-540-2A Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PR16-12V-540-2A Specification
Mfr CUI Devices
Series PR16
Package Tube
Features -
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating -
Coil Current 44.9 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Operate Time 15 ms
Release Time 8 ms
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Coil Insulation -
Coil Resistance 267 Ohms
Contact Material Silver Alloy
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max
Termination Style PC Pin
Base Product Number PR16-12V
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Contact Rating (Current) 5 A