Home / DC DC Converters / PQP3-D12-S24-M-TR
minImg
PQP3-D12-S24-M-TR
CUI Inc.
Product No:
PQP3-D12-S24-M-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 24V 3W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PQP3-D12-S24-M-TR.
PQP3-D12-S24-M-TR Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PQP3-D12-S24-M-TR Specification
Mfr CUI Inc.
Type Isolated Module
Series PQP3-M
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Efficiency 81%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 3 W
Package / Case 8-SMD Module, 5 Leads
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 0.55" L x 0.55" W x 0.36" H (14.0mm x 14.0mm x 9.1mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number PQP3-D12
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 125mA