PQDE6W-Q48-S12-DIN
CUI Inc.
Product No:
PQDE6W-Q48-S12-DIN
Description:
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 6W
In Stock : 46
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PQDE6W-Q48-S12-DIN.
PQDE6W-Q48-S12-DIN Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PQDE6W-Q48-S12-DIN Specification
Mfr CUI Inc.
Series PQDE6W-DIN (6W)
Package Tray
Features -
Efficiency 87%
Input Type DC
Applications ITE (Commercial)
Power (Watts) 6W
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus
Size / Dimension 2.99" L x 1.24" W x 0.87" H (76.0mm x 31.5mm x 22.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Base Product Number PQDE6W
Voltage - Isolation 1.5 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Current - Output (Max) 500mA
DC Voltage - Input (Max) 75V
DC Voltage - Input (Min) 19V