PQAE50-D24-S5-DIN
CUI Inc.
Product No:
PQAE50-D24-S5-DIN
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 5V 50W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PQAE50-D24-S5-DIN.
PQAE50-D24-S5-DIN Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PQAE50-D24-S5-DIN Specification
Mfr CUI Inc.
Series PQAE50 (50W)
Package Tray
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Efficiency 91%
Input Type DC
Applications ITE (Commercial)
Power (Watts) 50W
Product Status Active
Approval Agency CE
Standard Number 62368-1
Size / Dimension 2.99" L x 1.24" W x 1.02" H (76.0mm x 31.5mm x 25.8mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Base Product Number PQAE50
Voltage - Isolation 1.5 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Current - Output (Max) 10A
DC Voltage - Input (Max) 36V
DC Voltage - Input (Min) 18V