Home / Stepper Motors / PM42L-048-285D
minImg
PM42L-048-285D
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
PM42L-048-285D
Description:
STEPPER MOTORS PERMANENT MAGNET
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PM42L-048-285D.
PM42L-048-285D Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
PM42L-048-285D Specification
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Type Permanent Magnet
Series -
Weight -
Package Bulk
Accuracy -
Features -
Coil Type Bipolar
Step Angle 7.5°
Rotor Inertia -
Product Status Obsolete
Approval Agency -
Coil Resistance 3 Ohms
NEMA Frame Size 17
Voltage - Rated 3VDC
Diameter - Shaft 0.118" (3.00mm)
Size / Dimension Round - 1.650" Dia (42.00mm)
Termination Style Wire Leads with Connector
Steps per Revolution 48
Current Rating (Amps) 1 A
Mounting Hole Spacing 1.949" (49.50mm)
Operating Temperature 75°C
Length - Shaft and Bearing 0.433" (11.00mm)