PM20S-020-124
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
PM20S-020-124
Description:
STEPPER MOTORS PERMANENT MAGNET
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PM20S-020-124.
PM20S-020-124 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
PM20S-020-124 Specification
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Type Permanent Magnet
Series -
Weight -
Package Bulk
Accuracy -
Features -
Coil Type Bipolar
Step Angle 18°
Rotor Inertia -
Product Status Obsolete
Approval Agency -
Coil Resistance 2 Ohms
NEMA Frame Size 8
Voltage - Rated 1.5VDC
Diameter - Shaft 0.059" (1.50mm)
Size / Dimension Round - 0.787" Dia (20.00mm)
Termination Style Wire Leads with Connector
Steps per Revolution 200
Current Rating (Amps) 750 mA
Mounting Hole Spacing 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature 60°C
Length - Shaft and Bearing 0.256" (6.50mm)