PDRC-10-12
CUI Inc.
Product No:
PDRC-10-12
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 10W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PDRC-10-12.
PDRC-10-12 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PDRC-10-12 Specification
Mfr CUI Inc.
Series PDRC-10 (10W)
Package Box
Features IP20, Universal Input
Efficiency 79%
Input Type AC or DC
Applications Industrial, ITE (Commercial)
Power (Watts) 10W
Product Status Obsolete
Approval Agency EN, SIQ, TUV, UL
Size / Dimension 2.22" L x 0.71" W x 3.58" H (56.5mm x 18.0mm x 91.0mm)
Number of Outputs 1
AC Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Base Product Number PDRC-10
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -40°C ~ 71°C (With Derating)
Current - Output (Max) 830mA
DC Voltage - Input (Max) 375V
DC Voltage - Input (Min) 120V