LXR1240-6M1
Bel Power Solutions
Product No:
LXR1240-6M1
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Description:
BATT CHRGR ENCLOSED 27.3V 12.6A
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for LXR1240-6M1.
LXR1240-6M1 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
LXR1240-6M1 Specification
Mfr Bel Power Solutions
Type Enclosed
Series Melcher X
Weight 2600 g
Package Bulk
Features LED Indicator
Charge Time -
Power - Max 344W
Mounting Type DIN Rail
Product Status Obsolete
Approval Agency cCSAus, CE
Number of Cells 1
Voltage - Input 85 ~ 264VAC
Size / Dimension 7.64" L x 4.47" W x 5.43" H (194.00mm x 113.60mm x 138.00mm)
Battery Cell Size 24V
Battery Chemistry Lead Acid
Termination Style Terminal Block
Voltage - Nominal 27.3V
Base Product Number LXR1240
Charge Current - Max 12.6A
Operating Temperature -40°C ~ 60°C