LWR1240-6EM1G
Bel Power Solutions
Product No:
LWR1240-6EM1G
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Description:
BATT CHARGER ENCLOSED 27.3V 4.2A
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for LWR1240-6EM1G.
LWR1240-6EM1G Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
LWR1240-6EM1G Specification
Mfr Bel Power Solutions
Type Enclosed
Series Melcher W
Weight 1200 g
Package Bulk
Features LED Indicator
Charge Time -
Power - Max 115W
Mounting Type DIN Rail
Product Status Active
Approval Agency cCSAus, CE, cULus, NEMKO
Number of Cells 1
Voltage - Input 85 ~ 264VAC
Size / Dimension 4.47" L x 4.06" W x 5.43" H (113.60mm x 103.00mm x 138.00mm)
Battery Cell Size 24V
Battery Chemistry Lead Acid
Termination Style Terminal Block
Voltage - Nominal 27.3V
Base Product Number LWR1240
Charge Current - Max 4.2A
Operating Temperature -40°C ~ 60°C