HDR100IMP40F-G-RA-TH
Chip Quik Inc.
Product No:
HDR100IMP40F-G-RA-TH
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 GOLD PCB R/A
In Stock : 146
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for HDR100IMP40F-G-RA-TH.
HDR100IMP40F-G-RA-TH Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
HDR100IMP40F-G-RA-TH Specification
Mfr Chip Quik Inc.
Style Board to Board
Series Proto-Advantage
Package Bulk
Features -
Termination Solder
Applications -
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material -
Insulation Color -
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HDR100
Insulation Material -
Number of Positions 40
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.126" (3.20mm)