Home / Crystals / ECS-110.5-12-30-JGN-TR
minImg
ECS-110.5-12-30-JGN-TR
ECS Inc.
Product No:
ECS-110.5-12-30-JGN-TR
Manufacturer:
ECS Inc.
Description:
CRYSTAL 11.0592MHZ 12PF SMD
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for ECS-110.5-12-30-JGN-TR.
ECS-110.5-12-30-JGN-TR Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
ECS-110.5-12-30-JGN-TR Specification
Mfr ECS Inc.
Type MHz Crystal
Series ECX-53
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Frequency 11.0592 MHz
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 2-SMD, No Lead
Product Status Active
Load Capacitance 12pF
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Stability ±30ppm
Frequency Tolerance ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms