EC3SCW-24S15N
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
EC3SCW-24S15N
Description:
DC DC CONVERTER 15V 30W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for EC3SCW-24S15N.
EC3SCW-24S15N Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
EC3SCW-24S15N Specification
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Type Isolated Module
Series EC3SCW (30W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 91%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 30 W
Package / Case 8-DIP Module, 7 Leads
Product Status Not For New Designs
Approval Agency CE
Standard Number 60950-1
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number EC3SCW
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 2A