CFB400W-48S12
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CFB400W-48S12
Package:
Full Brick
Description:
DC DC CONVERTER 12V 400W
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CFB400W-48S12.
CFB400W-48S12 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CFB400W-48S12 Specification
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Type Isolated Module
Series CFB400W (400W)
Package Box
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Efficiency 88.5%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 400 W
Package / Case Full Brick
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus
Standard Number 60950-1
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number CFB400
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 33.3A