Home / DIP Switches / DS04-254-2S-07BK
minImg
DS04-254-2S-07BK
CUI Devices
Product No:
DS04-254-2S-07BK
Description:
DIP SWITCH, SPST, 2.54 PITCH, FL
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for DS04-254-2S-07BK.
DS04-254-2S-07BK Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
DS04-254-2S-07BK Specification
Mfr CUI Devices
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Length 0.739" (18.78mm)
Series DS04-254
Washable No
Actuator Type Slide (Standard)
Body Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type Through Hole
Actuator Level Flush, Recessed
Contact Finish Gold
Product Status Active
Voltage Rating 24VDC
Termination Style PC Pin
Height Above Board 0.144" (3.66mm)
Base Product Number DS04-254
Number of Positions 7
Current Rating (Amps) 25mA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C