Home / DIP Switches / DS03-254-10BE
minImg
DS03-254-10BE
CUI Devices
Product No:
DS03-254-10BE
Description:
DIP SWITCH, SPST, 2.54 PITCH, RA
In Stock : 522
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for DS03-254-10BE.
DS03-254-10BE Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
DS03-254-10BE Specification
Mfr CUI Devices
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Length 1.056" (26.82mm)
Series DS03-254
Washable No
Actuator Type Slide (Standard)
Body Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Actuator Level Raised
Contact Finish Gold
Product Status Active
Voltage Rating 24VDC
Termination Style PC Pin
Height Above Board 0.390" (9.90mm)
Base Product Number DS03-254
Number of Positions 10
Current Rating (Amps) 25mA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C