Home / DIP Switches / DS02-254-2L-03BE
minImg
DS02-254-2L-03BE
CUI Devices
Product No:
DS02-254-2L-03BE
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
DIP SWITCH, SPST, 2.54 PITCH, FL
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for DS02-254-2L-03BE.
DS02-254-2L-03BE Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
DS02-254-2L-03BE Specification
Mfr CUI Devices
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Length 0.362" (9.19mm)
Series DS02-254
Circuit SPST
Package Tube
Features -
Washable No
Actuator Type Piano
Body Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Actuator Level Flush, Recessed
Contact Finish Gold
Product Status Active
Voltage Rating 24VDC
Electrical Life 2,000 Cycles
Mechanical Life -
Contact Material Copper Alloy
Termination Style PC Pin
Height Above Board 0.378" (9.60mm)
Base Product Number DS02-254
Number of Positions 3
Current Rating (Amps) 25mA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C