CR9550-20
CR Magnetics Inc.
Product No:
CR9550-20
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Description:
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CR9550-20.
CR9550-20 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CR9550-20 Specification
Mfr CR Magnetics Inc.
Output Ratiometric, 0 V ~ 5 V
Series CR9500
Package Bulk
Accuracy ±0.5%
Frequency 50Hz ~ 400Hz
Linearity -
Sensitivity -
Sensor Type Transformer w/Conditioning
Polarization Bidirectional
For Measuring AC
Mounting Type -
Response Time 100ms (On), 250ms (Off)
Package / Case Module, Single Pass Through
Product Status Active
Voltage - Supply Self Powered
Current - Sensing 20A
Number of Channels 1
Operating Temperature -30°C ~ 60°C