Home / Monitor - Relay Output / CR7310-LH-120-.11-A-CD-ELR-I
minImg
CR7310-LH-120-.11-A-CD-ELR-I
CR Magnetics Inc.
Product No:
CR7310-LH-120-.11-A-CD-ELR-I
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Description:
REL AC GROUND FAULT SENS 120VAC
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CR7310-LH-120-.11-A-CD-ELR-I.
CR7310-LH-120-.11-A-CD-ELR-I Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CR7310-LH-120-.11-A-CD-ELR-I Specification
Mfr CR Magnetics Inc.
Type Ground Fault Sensing AC
Series CR7310
Circuit SPDT (1 Form C)
Package Bulk
Delay Time 0.5 Sec ~ 6 Sec
Trip Range 0.1 ~ 1A AC
Output Type Relay
Trip Status Latch High
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Voltage - Supply 120VAC
Operating Temperature -30°C ~ 60°C
Contact Rating @ Voltage 20A @ 240VAC