CR5220S-50
CR Magnetics Inc.
Product No:
CR5220S-50
Description:
SENSOR CURRENT HALL 50A DC
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CR5220S-50.
CR5220S-50 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CR5220S-50 Specification
Mfr CR Magnetics Inc.
Output Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Series CR5200
Package Bulk
Accuracy ±1%
Frequency DC
Linearity -
Sensitivity -
Sensor Type Hall Effect, Closed Loop
Polarization Unidirectional
For Measuring DC
Mounting Type DIN Rail, Panel
Response Time 250ms
Package / Case Module
Product Status Active
Voltage - Supply 24V
Current - Sensing 50A
Number of Channels 1
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Current - Supply (Max) 50mA