CR5211-20
CR Magnetics Inc.
Product No:
CR5211-20
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Description:
SENSOR CURRENT HALL 20A DC
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CR5211-20.
CR5211-20 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CR5211-20 Specification
Mfr CR Magnetics Inc.
Output Ratiometric, ±10 V
Series CR5200
Package Bulk
Accuracy ±1%
Frequency DC
Linearity -
Sensitivity -
Sensor Type Hall Effect, Closed Loop
Polarization Unidirectional
For Measuring DC
Mounting Type DIN Rail, Panel
Response Time 250ms
Package / Case Module
Product Status Active
Voltage - Supply 24V
Current - Sensing 20A
Number of Channels 1
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Current - Supply (Max) 40mA