CR4260-20
CR Magnetics Inc.
Product No:
CR4260-20
Description:
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CR4260-20.
CR4260-20 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CR4260-20 Specification
Mfr CR Magnetics Inc.
Output Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Series CR4200
Package Bulk
Accuracy ±0.5%
Frequency 50Hz ~ 400Hz
Product Status Active
Voltage - Supply 24V
Current - Sensing 20A
Number of Channels 2
Operating Temperature 0°C ~ 60°C