CR4170-0.5
CR Magnetics Inc.
Product No:
CR4170-0.5
Description:
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CR4170-0.5.
CR4170-0.5 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CR4170-0.5 Specification
Mfr CR Magnetics Inc.
Output Ratiometric, 0 V ~ 5 V
Series CR4100
Package Bulk
Accuracy ±0.5%
Frequency 20Hz ~ 5kHz
Response Time 250ms
Package / Case Module, Triple Pass Through
Product Status Active
Voltage - Supply 24V
Current - Sensing 500mA
Number of Channels 3
Operating Temperature 0°C ~ 60°C
Current - Supply (Max) 60mA