CR4110S-40
CR Magnetics Inc.
Product No:
CR4110S-40
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Description:
SENSOR CURRENT XFMR 40A AC
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CR4110S-40.
CR4110S-40 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CR4110S-40 Specification
Mfr CR Magnetics Inc.
Output Ratiometric, 0 V ~ 5 V
Series CR4100
Package Bulk
Accuracy ±0.5%
Frequency 20Hz ~ 5kHz
Linearity -
Sensitivity -
Sensor Type Transformer w/Conditioning
Polarization Bidirectional
For Measuring AC
Mounting Type DIN Rail, Panel
Response Time 250ms
Package / Case Module
Product Status Active
Voltage - Supply 24V
Current - Sensing 40A
Number of Channels 1
Operating Temperature 0°C ~ 60°C
Current - Supply (Max) 25mA